Navštívte nás - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Palárikova 2311, 022 16 Čadca


DIOPTRICKÉ OKULIARE


Medzi prvých nositeľov dioptrických okuliarov patrili okolo roku 1300 Taliani. Okuliare sa za niekoľko storočí zmenili z pomôcky na odstránenie zrakovej chyby na moderný a štýlový doplnok, ktorý dotvára celkový imidž svojho nositeľa.

Dioptrické okuliare ako sú v podstate zložené z dvoch častí a to z okuliarového rámu a okuliarových šošoviek. Ako rám, tak aj okuliarové šošovky tvoria určitý celok v podobe dioptrických okuliarov a mali by spĺňať určité kritéria, vďaká ktorým poskytnú svojmu nositeľovi to, na čo sú určené.

Samozrejme, že nároky na okuliare u každého z nás sú rozdielne, ale prvotným cieľom je pomôcť nám pri videní. Je preto veľmi dôležité okuliare si správne vybrať a nechať si poradiť od odborníkov. Na výber máte množstvo druhov skiel s rôznymi povrchovými úpravami a ešte väčší výber existuje medzi okuliarovými rámami, kde sú v ponuke milióny modelov.

Ak teda máte zrakovú chybu a musíte okuliare nosiť, vyberte si také, ktoré sa vám naozaj páčia, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a nebudú vás obmedzovať a taktiež vám poskytnú pohodlné videnie a celkový komfort pri nosení. Také okuliare naozaj nie je jednoduché vybrať a práve preto sme tu my, aby sme vám pri tom pomohli a poradili.

Lacné hromadne predávané okuliare, ktoré si môžete zakúpiť v supermarketoch vám môžu zrak ešte viac zhoršiť napriek tomu, že ste si zvolili správny počet dioptrií. Pre dokonalé videnie je nutné okuliare správne vycentrovať, zvoliť vhodný rám a okuliarové šošovky. Výsledkom je, že lúče dopadajú na žltú škvrnu a my správne vidíme. Preto optik pred zhotoveným okuliarov zmeria anatomické parametre ich nositeľa a vyhotoví vám dioptrické okuliare presne na mieru.


SLNEČNÉ OKULIARE


V posledných rokoch sa slnečné okuliare stali nevyhnutným doplnkom takmer každého z nás. Slnečné okuliare už nepoužívame len v období leta, na pláži alebo na horách, ale stále častejšie sa stávajú stálym doplnkom, ktorý nosíme takmer stále.

Havnou úlohou by stále mala ostať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením.

V prípade slnečných okuliarov platí, že estetický dizajn sa musí snúbiť s vysokou funkčnosťou. Dobré slnečné okuliare chránia svojho majiteľa pred nebezpečným slnečným žiarením a zároveň sú aj moderným estetickým doplnkom.

Slnečné okuliare by mali mať predovšetkým dostatočný UV filter, ktorý absorbuje ultrafialové žiarenie. Vedzte však, že ak aj majú slnečné okuliare UV filter, tak aby boli naozaj kvalitné, mali by spĺňať aj ďalšie dôležité podmienky.

Veľmi dôležitá je napríklad kvalita samotných šošoviek. Nemali by to byť len obyčajné lisované fólie, použité materiály by nemali dráždiť pokožku a mali by sa dať upravovať a prispôsobovať tvári.

Veľkú rolu môže hrať aj intenzita zafarbenia skiel, takže je potrebné si zvážiť kde a ako chcete vaše slnečné okuliare využívať. Výsledkom nekvalitných slnečných okuliarov totiž bývajú rovnaké zdravotné problémy ako pri nesprávne zhotovených dioptrických okuliaroch.

Slnečné okuliare majú aj iné funkčné vlastnosti. Polarizačné šošovky absorbujú odrazené svetlo a sú vhodné najmä pre vodičov. Hnedé zafarbenie skiel zvyšuje vnímanie kontrastov. Žlté a oranžové sklá sú vhodné do hmly a dažďa, k moru a na kúpalisko k vode si vyberte šedozeleno zafarbené šošovky. Ideálne je, keď majú slnečné okuliare na zadnej ploche skiel aj antireflexnú vrstvu.